وبلاگ

برگزاری جشن یلدا 1402 در هلدینگ سدار

شب یَلدا یا شب چلّه یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است.

واژهٔ یلدا ریشهٔ سریانی دارد و به معنای ولادت و تولد است. منظور از تولد، ولادت خورشید (مهر/میترا) است. رومیان آن را ناتالیس آنایکتوس یعنی روز تولد مهر شکست ناپذیر می نامند. ابوریحان بیرونی از این جشن با نام میلاد اکبر نام برده و منظور از آن را میلاد خورشید دانسته است. این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان)  می شود. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام شب یلدا را جشن می گیرند. این شب در نیم کره شمالی با انقلاب زمستانی مصادف است و به همین دلیل از آن زمان به بعد طول روز بیش تر و طول شب کوتاه تر می شود.
یلدا شب اول زمستان و شب آخر پاییز است که اول جَدی و آخر قوس باشد و آن درازترین شب هاست در تمام سال و در آن شب و یا نزدیک به آن شب، آفتاب به برج جدی تحویل می کند و گویند آن شب به غایت شوم و نامبارک می باشد و بعضی گفته اند شب یلدا یازدهم جدی است.

شب یلدا فرصت مناسبی است تا افراد بتوانند فارغ از دغدغه های روزمره، ساعاتی را در کنار هم سپری کنند. از این رو هلدینگ سدار نیز این فرصت را غنیمت شمرده و به همت تیم منابع انسانی خود، جشن یلدا را در تاریخ 1402/10/30 در محل دفتر مرکزی این هلدینگ برگزار نمود. در این شب به یادماندنی برنامه هایی همچون گرفتن عکس یادگاری همکاران، اهداء هدایای ویژه این جشن باستانی و … تدارک دیده شده بود. روابط عمومی هلدینگ سدار، ضمن تشکر از زحمات تیم منابع انسانی، جشن باستانی یلدا را به تمامی همکاران و مشتریان گرامی تبریک عرض می کند.

 منبع: هلدینگ سدار

خانه
وبلاگ
حساب کاربری من